projekt nr 11

11. Promocja regionu - kamery online


Lokalizacja / miejsce realizacji projektu

Ratusz (Pl. 20 Października), budynek gminny przy ulicy Kilińskiego 2, wieża wodociągowa przy ulicy Mickiewicza

Opis projektu do publikacji na etapie promocji

Miejskie kamery internetowe, przez które można podglądać życie w danym mieście, zabytki czy panoramy - to od lat standard. W dzisiejszych czasach, przy stosunkowo małych kosztach, istnieje możliwość przekazywania obrazu w jakości HD na ekran każdego komputera, tabletu, telewizora czy telefonu komórkowego. Jest to wspaniały sposób na reklamę i promocję miasta, pokazując jednocześnie miejsca ciekawe do odwiedzenia. To również doskonałe narzędzie dla mieszkańców chcących zapoznać się z sytuacją na drogach, aktualną pogodą czy będąc z dala od Śremu, móc spojrzeć na miasto.

Opis projektu

Miejskie kamery internetowe, przez które można podglądać życie w danym mieście, zabytki czy panoramy - to od lat standard. Obrazem on-line mogą się pochwalić zarówno duże, jak i małe miasta. W dzisiejszych czasach, przy stosunkowo małych kosztach, istnieje możliwość przekazywania obrazu w jakości HD na ekran każdego komputera, tabletu, telewizora czy telefonu komórkowego. W siłę rosną ogólnopolskie serwisy z webcamerami, ale samorządy decydują się też na samodzielne instalacje.

To jest wspaniały sposób na reklamę i promocję miasta. W ten sposób można pokazać miejsca ciekawe do odwiedzenia. To również doskonałe narzędzie dla mieszkańców miasta, którzy będą mogli zobaczyć swoją małą ojczyznę podczas pobytu z dala od domu czy będąc na miejscu, podejrzeć aktualną sytuację na drogach. Pierwsze kamery proponuję zamontować na budynku ratusza z widokiem na rynek, na budynku gminnym w sąsiedztwie ronda Powstańców Wielkopolskich z widokiem na rondo oraz most nad Wartą oraz na wieży ciśnień, pokazującą panoramę miasta.

Proponuję wykorzystać kamery obrotowe Hikvision charakteryzujące się wysokim współczynnikiem ceny do jakości. Obraz z kamer IP można wysyłać m.in. na serwery YouTube bez ponoszenia dodatkowych kosztów, przy wykorzystaniu infrastruktury sieci Śrem@n. Alternatywą jest zlecenie takiej usługi zewnętrznej firmie, co kosztuje od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych miesięcznie dla jednej kamery.

Poszczególne elementy kosztów, wskazane przez wnioskodawcę

1kamera obrotowa Hikvision DS-2DE4220IW-DE - 3 szt.11 000 zł
2montaż kamer, wykonanie instalacji3 500 zł
3zasilacze PoE, uchwyty, puszki1 500 zł
4komputer do streamingu9 000 zł
Łącznie: 25 000 zł

Projekt zweryfikowany pozytywnie