Opis projektu
Zadanie polega na doposażeniu 6 jednostek OSP z Dalewa, Niesłabina, Orkowa, Pyszącej, Wyrzeki, Śremu oraz WOPR w Śremie w sprzęt ratowniczy niezbędny podczas prowadzenia akcji ratowniczych, jak również wykorzystywany do prowadzenia działań profilaktyczno-edukacyjnych podczas imprez, festynów, dożynek, wizyt w szkołach i przedszkolach etc.
Zakupiony sprzęt ratowniczy pozwoli na zwiększenie możliwości ratowanie życia i zdrowia poszkodowanych w katastrofach, wypadkach, pożarach, usuwanie skutków klęsk żywiołowych, podtopień, powodzi oraz uwalnianie zwierząt z potrzasku.
Ważna dla strażaków i ratowników WOPR jest również współpraca podczas prowadzonych działań ratowniczych, a połączona z wspólną edukacją mieszkańców, przyniesie wymierne rezultaty w poprawie bezpieczeństwa mieszkańców gminy.
Każda jednostka ratownicza wymaga ciągłego unowocześniania i uzupełniania brakującego wyposażenia do pełnienia swoich funkcji. Każdy sprzęt zakupiony dla ratowników jest w ciągłej gotowości i pozwala zwiększyć poczucie bezpieczeństwa mieszkańców, gdyż dzięki odpowiedniemu wyszkoleniu wszyscy członkowie OSP i WOPR potrafią z niego odpowiednio skorzystać.
Celem projektu jest zwiększenie bezpieczeństwa oraz ochrony zdrowia, życia i mienia mieszkańców gminy Śrem.
Zakres projektu jest ściśle związany z zadaniami podmiotów ratowniczych, które odgrywają istotną rolę w zapewnianiu bezpieczeństwa mieszkańcom gminy Śrem poprzez prowadzone działania ratownicze.
Doposażenie jednostek w sprzęt niezbędny do ratowania życia i mienia, podniesie nie tylko poziom świadczonych usług lecz również zwiększy bezpieczeństwo samych ratowników OSP i WOPR. Jest to tym ważniejsze, iż ratownicy narażając siebie działają społecznie, niosąc ofiarnie pomoc każdemu, kto jej potrzebuje.
Zakupiony sprzęt będzie również wykorzystany do jest także prowadzenia działalności popularyzatorskiej, promującej bezpieczeństwo. Liczne spotkania z dziećmi i młodzieżą pokazują, jak ważne jest wychowanie w kwestii bezpieczeństwa i jak ten obszar jest jeszcze zaniedbany. O potrzebie edukacji w tym zakresie nikogo nie trzeba przekonywać. Umiejętność zachowania się w sytuacji wypadku, pożaru; udzielanie pierwszej pomocy osobie potrzebującej nie są najmocniejszą stroną naszego społeczeństwa. Strażacy z OSP i ratownicy WOPR aktywnie uczestniczą i organizują lekcje pierwszej pomocy przedmedycznej dla dzieci z przedszkoli, uczniów szkół podstawowych oraz świetlic socjoterapeutycznych, prezentują sprzęt i wyposażenie na pokazach odbywających się przy okazji imprez lokalnych.
Wpływ na życie mieszkańców: atutem projektu jest to, że skierowany jest on do wszystkich mieszkańców oraz jego realizacja bezpośrednio wpłynie na podniesienie bezpieczeństwa w naszej gminie. Dzięki jednoczesnemu doposażeniu jednostek ratowniczych, do każdego miejsca na mapie gminy będzie mogła dojechać dobrze wyposażona jednostka, położona najbliżej miejsca zdarzenia.