Opis projektu
W 1888 roku Towarzystwo ku Upiększaniu Miasta Śremu (obecnie Towarzystwo Miłośników Ziemi Śremskiej) zakupiło mały teren przy ul. Poznańskiej z przeznaczeniem na plac zabaw dla dzieci. Urządzając go stworzono zaczątki parku – miejsca przyjaznego środowiska dla wszystkich mieszkańców. Przez ten czas, a minęło już 136 lat, członkowie Towarzystwa dbali o park sadząc tysiące drzew i krzewów, umieszczając w nim wiele elementów dotyczących także historii, kultury i sportu, m.in. przed II wojną światową oddano do użytku publiczne boisko sportowe. Z parkowego boiska korzystali wszyscy: dzieci, młodzież i dorośli. W 1972 r. przy wjeździe do parku, przy Alei Olimpijskiej prowadzącej do stadionu, stanęła piękna rzeźba Dyskobola - dar Towarzystwa dla Międzyzakładowego Śremskiego Klubu Sportowego „Warta” z okazji 50-lecia jego działalności. Projekt przygotował śremski artysta plastyk Eugeniusz Ferster, a wykonał Jerzy Sobociński. Rzeźba ta była kilkakrotnie niszczona i w 1998 r. została zdemontowana. Kilka lat później Towarzystwo zamówiło nowego Dyskobola u poznańskiego rzeźbiarza Łucjana Rabskiego, autora rzeźb plenerowych stojących w parku. W 2008 r. nowy, trochę zmieniony wizualnie, cementowy Dyskobol stanął w tym samym miejscu co poprzedni. Niestety, i ten wandale zniszczyli w styczniu 2020 r.
Park Miejski to najstarszy i największy spośród trzech parków w Śremie. Jest to piękne miejsce wykorzystywane przez mieszkańców na spacery, sport i wypoczynek, ale również, dzięki utworzonej ścieżce dydaktycznej historyczno-przyrodniczej i niedawno opracowanym queście przyrodniczym, na edukację.
Park ciągle pięknieje. W ostatnich latach, dzięki władzom gminy, odnowiono główną alejkę oraz pomniki Dobosza i Żołnierza Polskiego, plac zabaw i małe zoo. Niedawno ukończono przebudowę stadionu, który został pięknie zmodernizowany. Powstała płyta stadionu z nową infrastrukturą lekkoatletyczną oraz dwukondygnacyjny budynek zaplecza technicznego z szatniami i trybunami na 1508 miejsc siedzących, gdzie odbywa się wiele imprez sportowych. Brakuje jednak w parku Dyskobola, który przez wiele lat wskazywał drogę do stadionu i był stałym elementem przestrzeni parkowej. Wiele osób o tym pamięta. Chcąc powrócić do tego tradycyjnego elementu parkowego TMZŚ postanowiło w ramach Budżetu Obywatelskiego zgłosić projekt stworzenia repliki Dyskobola i ustawić go w miejscu, przy wjeździe do parku, gdzie stał przez kilkadziesiąt lat. Aby uchronić go przed wandalami chcemy, aby został on odlany z brązu i stanął na wysokim cokole. Uważamy, że nowa rzeźba Dyskobola upiększy i ozdobi wejście do parku. Podkreśli też, że park jest miejscem, gdzie młodzież może rozwijać swoje pasje i talenty sportowe. Piękna rzeźba będzie cieszyć oko wszystkich, którzy odwiedzają park.