Opis projektu
Na terenie przy istniejącym i cieszącym się dużym powodzeniem boisku wielofunkcyjnym przy Szkole Podstawowej nr 5 znajduje się niezagospodarowany teren. Celem projektu jest stworzenie przestrzeni, gdzie dzieci i młodzież, a także osoby dorosłe będą mogły aktywnie spędzić czas. My proponujemy nowy sposób na aktywne spędzenie czasu dla małych i dużych, integrujące społeczność poprzez sport i zabawę na świeżym powietrzu. Projekt dotyczy bowiem mini boiska do piłki nożnej o wymiarach 11.5m x17m, którego nawierzchnia wykonana jest ze sztucznej trawy, a w skład wyposażenie boiska wchodzi sześć bramek. System mini-boiska pozwala rozgrywać mecze i przeprowadzać treningi na zamkniętej powierzchni, tworzy przy tym bezpieczną przestrzeń przeznaczoną do wszelkich gier wykorzystujących bramki. Odkrywa zupełnie nową koncepcję sprawdzonej rozgrywki i wykorzystuje dynamiczną grę w zamkniętym polu - mecz 2 vs 2, szybki turniej ze znajomymi czy może pasjonująca gra w pannę lub siatkonogę? - decyzja należy do Ciebie. Zagraj w piłkę w nowy sposób, gdzie intensywność spotkań łączy się z miejskim stylem. Lokalizacja MINI BOISKA na terenie boiska Szkoły Podstawowej nr 5 im. Polskich Noblistów w Śremie umożliwi mieszkańcom łatwy dostęp do atrakcyjnej i bogatej infrastruktury, gwarantując im możliwość aktywnego wypoczynku. Wykonywanie jakiejkolwiek aktywności fizycznej jest lepsze niż jej brak, wpływa korzystnie na zdrowie, również to psychiczne, funkcje poznawcze i sen.
Obserwując dzieci i młodzież z terenu gminy Śrem, które korzystają z boiska przy Szkole Podstawowej nr 5 im. Polskich Noblistów w Śremie, można zauważyć, że rower i hulajnoga to najbardziej dynamicznie rozwijające się środki transportu w tej grupie wiekowej. Dlatego zadaszenie do rowerów i hulajnóg to druga część projektu. Ma ono stanowić miejsce bezpiecznego przechowywanie pojazdów oraz ochronę przed warunkami atmosferycznymi. Dwie wiaty jednostronnie zabudowane o długości 12,6 m, na 30 rowerów i 30 hulajnóg, oprócz zadaszenia posiadają ściany boczne i tylną dające dodatkową ochronę. Z obserwacji wynika, że dzieci, młodzież oraz dorośli, którzy korzystają z istniejącej infrastruktury licznie przyjeżdżają wyżej wymienionymi środkami transportu, których nie ma gdzie postawić. Rower i hulajnoga są też najbardziej ekologicznym i ekonomicznym środkiem transportu, z którego korzystają dzieci, młodzież i coraz częściej dorośli.
Na terenie boiska brak terenu zielonego, a co za tym idzie w okresie letnim brak cienia. W związku z tym faktem projekt zakłada także nasadzenie dużych drzew. Drzewa neutralizują zanieczyszczenia powietrza, zmniejszają zanieczyszczenia tlenkiem węgla, azotu i ozonu. Mają one również właściwości regulacyjne - obniżają temperaturę powietrza o kilka stopni. Strefy zacienione zwiększą komfort użytkownikom wyżej wymienionej infrastruktury: opiekunom dadzą komfortowe warunki obserwacji bawiących się dzieci, a dzieciom, młodzieży i dorosłym aktywnie spędzającym tam czas stworzą naturalne parasole idealne do wykorzystania w czasie przerw w rozgrywkach.
Całość projektowa będzie monitorowana, co zapewni odpowiedni poziom bezpieczeństwa.