Opis projektu
Projekt „Dziki zaułek” narodził się z fascynacji naturą oraz obserwacji “życia osiedlowego” z punktu widzenia rodziny z dziećmi. W lokalnej przestrzeni publicznej nie ma wystarczającej ilości miejsc przyjaznych dzieciom w różnym wieku oraz ich opiekunom. Place, które są atrakcyjne dla najmłodszych często nie są już zajmujące dla dzieci starszych. Osiedle Helenki odżywa za sprawą kolejnego pokolenia młodych ludzi zakładających rodziny, ale brakuje tu miejsca na socjalizację mieszkańców.
Na podkreślenie zasługuje fakt, iż zdecydowana większość placów zabaw to przestrzenie na pełnym słońcu, gdzie konieczne jest ograniczanie spędzanego czasu w bardzo słoneczne dni. Ten plac zabaw jest wpisany w otoczenie drzew, jest jakby “mimochodem” wśród drzew, zatem pojawia się częściowe zacienienie. Bliskość fauny i flory wpływa pozytywnie na rozwój dzieci , a brakuje jej wyraźnie w naszym betonowym świecie. Chcemy, by nasze dzieci uczyły się współistnieć ze środowiskiem, nie niszczyć otaczającego nas świata, korzystać z dobrodziejstw natury i dbać o nią.
Projekt powstał z ogromnej chęci stworzenia w najbliższej okolicy miejsca z przeznaczeniem na wolną, niezależną i kreatywną zabawę na łonie przyrody. Celem koncepcji jest wspieranie wyobraźni najmłodszych, rozwój psychofizyczny oraz umożliwianie kontaktów społecznych dzieci i ich rodzin. Istotnym założeniem jest wpisanie się projektu w ukształtowanie zastanego terenu i uzyskanie jak najbardziej naturalnego charakteru, współgrającego z otoczeniem wysokich drzew. Plac został tak zaprojektowany, by był atrakcyjny dla różnych grup wiekowych. Wszystkie moduły wykonane będą z drewna robinii akacjowej o najwyższej jakości, co odpowiada przede wszystkim najnowszym trendom dotyczącym wspomagania rozwoju dziecka, jak również jest miłym dla oka uzupełnieniem architektury krajobrazu. Ponadto, pozwala to budować w dzieciach preferencje do kontaktu z materiałem naturalnym, poczucie estetyki i odruchy ekologiczne.
Komponenty wyposażenia zaprojektowanego placu zabaw tworzą kreatywną kombinację niskiego parku linowego oraz tradycyjnych elementów wyposażenia placu zabaw, takich jak huśtawki i zjeżdżalnia. Pojawi się także popularna od wielu lat bezpieczna trampolina na poziomie gruntu, rzeźbiony w drewnie bujak dla dwóch osób oraz zakotwiczona, obrotowa koparka do piaskownicy. Każda część placu zabaw może być eksplorowana przez dzieci z różnych grup wiekowych - młodsze dzieci zawsze pod nadzorem osoby dorosłej. Kompleks uzupełnią ławeczki i drewniany kosz na śmieci. Te elementy małej architektury są bardzo często pomijane, a tak bardzo potrzebne przede wszystkim opiekunom.
Osiedle Helenki jest tworzone przez piękne domy z zadbanymi ogródkami - większymi lub mniejszymi. Mieszkające tu dzieci nie mają miejsca integracji, gdzie mogłyby spotkać się w szerszym gronie i dać upust energii, która je rozpiera. Teren lasku przy skrzyżowaniu zaułku Olgi Boznańskiej i ul. Gierymskiego jest idealny, by wykreować dla wszystkich miejsce zarówno blisko natury, jak i domów. Miejsce, które będzie stymulować również starsze dzieci i będzie dla nich ciekawą alternatywą na spędzanie czasu poza domem i poza zasięgiem urządzeń elektronicznych. Miasto, a przede wszystkim osiedle Helenki mogą zyskać wspaniałe miejsce integracyjne - łączące pokolenia.