Opis projektu
Już od kilku lat Gmina Śrem wykorzystuje w działaniach promocyjnych hasło Rowerowy Śrem. Proponowany projekt to rozwinięcie tego hasła i ułatwienie mieszkańcom korzystania z rowerów na co dzień.
Mieszkańcy bloków mają w zasadzie dwie opcje przechowywania rowerów - w piwnicy albo na balkonie. W obu przypadkach wyciągnięcie roweru na dwór i ponowne go schowanie to nie lada wyzwanie, zwłaszcza dla dzieci i ludzi starszych. Istnieją co prawda stojaki rowerowe montowane przy wejściach do poszczególnych klatek schodowych, ale zazwyczaj stoją one puste. Nikt nie zostawia roweru na noc, tym bardziej nikt nie korzysta ze stojaków w okresach niesprzyjającej pogody.
Nasza propozycja to utworzenie zadaszonych wiat rowerowych zlokalizowanych pomiędzy blokami. W ten sposób mieszkańcy będą mogli w sposób bezpieczny przechowywać swoje jednoślady (wewnątrz wiat stojaki, do których można przypinać rowery), jednocześnie korzystanie z rowerów będzie banalnie łatwe - żadnego wnoszenia / znoszenia roweru po schodach, wystarczy otworzyć drzwi wiaty, wyprowadzić rower i ruszyć w drogę.
Na początek wnioskujemy o utworzenie dwóch wiat rowerowych. Proponujemy monitorowanie korzystania z nich przez okres 1-2 lat, dzięki czemu możliwe będzie uzyskanie danych do ewentualnego rozwoju projektu. Korzystanie z wiat powinno być nieodpłatne, jednak po wcześniejszym zgłoszeniu chęci przez mieszkańców. Każda wiata pomieści 12 rowerów, tym samym miejsce do przechowywania roweru będzie zapewnione tylko dla części mieszkańców. Monitorowanie korzystania z wiat pokaże, jak duże jest zainteresowanie wiatami, da również obraz, w jaki sposób projekt powinien być w kolejnych latach rozwijany, żeby realnie przełożyć się na zwiększenie ruchu rowerowego w Śremie, na rzecz ograniczenia ruchu samochodowego. To z kolei ma bezpośrednie przełożenie na stan zdrowia mieszkańców - ograniczenie ruchu samochodowego to mniej spalin w powietrzu, a zwiększony ruch rowerowy to tez więcej ruchu dla mieszkańców. Dojeżdżanie na rowerze do pracy czy do szkoły może zająć podobną ilość czasu co samochodem (unikamy korków) a jednocześnie stanowi nieocenioną dawkę ruchu dla rowerzystów.
Przykłady możliwości rozwijania projektu w kolejnych latach to:
- montaż kolejnych wiat,
- wyposażanie każdej wiaty w stację serwisowania rowerów,
- montaż stacji ładowania dla elektrycznych rowerów lub hulajnog,
- wyposażanie wiat w panele fotowoltaiczne dla zapewnienia oświetlenia,
- wygospodarowanie miejsca na pojazdy używane przez osoby niepełnosprawne (np. rowery poziome czy też rowery trójkołowe).
Opcji na rozwój projektu w przyszłości jest całkiem sporo.
Proponujemy przeznaczenie na wiaty miejsc położonych w bezpośrednim sąsiedztwie chodników, w pobliżu bloków oraz parkingów samochodowych. Jednocześnie zwracamy uwagę na to, aby lokalizacja wiat w proponowanych przez nas miejscach nie zmniejszała dostępności miejsc parkingowych dla samochodów.
Jesteśmy przekonani, że realizacja naszego projektu przyczyni się do dalszego rozwoju Rowerowego Śremu.
Wymiary wiat - 480 cm x 350 cm
Sposób zamykania - drzwi z klamką. Wewnątrz wiat stojaki, do których mogą być przypinane rowery
Specyfikacja wiaty pod adresem www https://allegro.pl/oferta/wiata-panelowa-smietnikowa-producent-7280169349
Podłoże - teren wyłożony kostką brukową pod wymiar wiaty.